O nás

  1. Domů
  2. /
  3. O nás

Kamenná věž pocházející z roku 1864 patří mezi nejstarší svého druhu v Čechách. Věž byla původně vybudována pro přesné geografické měření jako jeden ze základních triangulačních bodů na žádost Rakouska, Saska a Pruska. Tyto státy požádaly majitele panství, aby na Děčínském Sněžníku buď nechal vykácet les na vrcholu hory, nebo postavil dřevěnou konstrukci převyšující stromy. Hrabě děčínského panství František Thun se však rozhodl úplně jinak a požádal o projekt kamenné věže drážďanského architekta Hänela. Ten navrhl 33 m vysokou kamennou věž, kterou pojal jako účelovou stavbu i vkusné dílo ovlivněné alžbětinským stylem. V roce 1863 byla stavba započata a již na podzim roku 1864 byla dokončena se značně vysokými náklady 20 000 zlatých.

Prvními uživateli se stali skutečně rakouští, saští a pruští zeměměřiči, jejichž dobrou spolupráci brzy narušila prusko – rakouská válka. Malebná věž začala přitahovat řadu turistů, kteří za mírný poplatek mohli vystoupit na ochoz a rozhlédnout se do kraje. V roce 1865 byl u věže zřízen malý hostinec. Přicházeli sem skupiny turistů, školní výpravy, cyklisté i členové saské královské rodiny.

V roce 1936 se na Sněžníku profesoru Fäberovi poprvé na našem území podařilo zachytit televizní signál z Berlína v době, kdy bylo z berlínského vysílače přenášeno dění z olympijských her. I dlouho po roce 1945 byl Sněžník navštěvován jako jedno z nejkrásnějších míst Českého Švýcarska. Několikrát na vrch vystoupili i filmaři, byl zde natočen například pamětnický film Větrná hora.

Restaurace byla postavena nově v roce 1999 jako věrná napodobenina původního hostince, jež na tomto místě stál od roku 1865, jeden rok od dostavby 33m vysoké kamenné rozhledny, odkud je překrásný výhled na město Děčín, Labské pískovce, Českosaské Švýcarsko, České středohoří, Milešovku, Lužické hory, hřebeny Krušných hor a části Německa.

Po rekonstrukci rozhledny a výstavbě současné restaurace se opět tato oblast stala vyhledávaným turistickým místem k pěší turistice, cykloturistice a horolezectví.

Na Děčínský Sněžník se nejlépe dostanete z Děčína přes Jalůvčí a Maxičky, Od Ústí nad Labem a Teplic přes Jílové u Děčína a z Německa přes Petrovice a Tisou. Automobil zaparkujete v obci Sněžník na parkovišti vedle Hřebenové Boudy a k rozhledně a Penzionu a restauraci Pod rozhlednou se vydáte pěšky po turistické stezce. 

Přijďte si užít klidu, přírody a čistého vzduchu v létě i v zimě na Děčínský Sněžník.